Czeski rynek systemów kasowych ma nowego lidera. Krótko po wejściu kapitałowym grupy Solitea do holdingu Dotykačka, czeski dostawca inteligentnych systemów kasowych łączy się z konkurencyjną spółką dostarczającą rozwiązania SmartPOS i Markeeta. Dotykačka stała się tym samym liderem na rynku czeskim, a równocześnie jednym z największych dostawców systemów kasowych na platformie Android w Europie z ponad 24 000 płacącymi użytkownikami.

Wejście grupy Solitea do holdingu Dotykačka

Wejście kapitałowe grupy Solitea do spółki Dotykačka miało miejsce 24 lipca br. na skutek nabycia udziałów od J&T Ventures oraz dalszych dwóch akcjonariuszy mniejszościowych. Solitea, wspólnie z grupą inwestycyjną Redwood Capital, będzie kontynuowała inwestycje w rozwój spółki oraz produktów i usług Dotykačka.

Połączenie Dotykački i Smart software

W połowie lipca Dotykačka Holding wykupiła 100% udziałów w spółce Smart software s.r.o., która już od 1998 roku tworzy i dostarcza na rynek czeski zaawansowany system kasowy SmartPOS oraz kasę fiskalną Markeeta. Wliczając użytkowników kasy fiskalnej Profi Účtenka, znajdującej się w portfolio grupy Solitea, Dotykačka obsługuje łącznie tylko w Republice Czeskiej ponad 24 000 użytkowników. Należy więc do największych dostawców rozwiązań kasowych w Europie.

„Wizją holdingu Solitea jest tworzenie i dostarczanie na rynek produktów i rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności przez firmy wszystkich wielkości. Wejście do spółki Dotykačka oraz Smart software jest kolejnym krokiem w urzeczywistnianiu tej wizji. Jest to strategiczna inwestycja, dzięki której nie tylko wysunęliśmy się na pozycję lidera na czeskim rynku kas fiskalnych, ale która przede wszystkim otwiera przed nami rynek systemów kasowych na nowych rynkach oraz przynosi też nowe możliwości rozwoju dla wszystkich członków grupy”, powiedział Martin Cígler, CEO Solitea.

„W związku z działalnością na rynku czeskim, nie zamierzamy aktualnie łączyć marek Markeeta i Dotykačka. Rozwiązania te uzupełniają się swoimi funkcjami w doskonały sposób. Mniejszym klientom będziemy w Czechach i na Słowacji nadal dostarczać darmową kasę fiskalną Profi Účtenka“, dodaje Martin Cígler.

Właścicielami Dotykački są teraz Solitea i Redwood Capital

Po finalizacji obu transakcji, Solitea będzie większościowym udziałowcem w Dotykačce z 53% udziałów, pozostałe 47% udziałów pozostanie w posiadaniu grupy inwestycyjnej Redwood Capital.

„Podstawowym celem Dotykački pozostaje – nawet po wejściu nowego inwestora i połączeniu z Markeetą – ekspansja na rynkach zagranicznych, dalszy rozwój autorskich produktów kasowych, rozszerzanie oferowanych usług oraz stabilizacja pozycji na rynku czeskim. Aktualnie nasze rozwiązania są dostępne w Polsce, Niemczech i na Słowacji“, wyjaśnia Petr Menclík, CEO Dotykačka.

„Naszą misją jest dostarczanie niezawodnego, łatwego w obsłudze i inteligentnego systemu kasowego jako narzędzia biznesowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zmiany w sposobie pracy, a przede wszystkim cyfryzacja wielu aspektów działalności przedsiębiorców można porównać z rewolucją, którą spowodowało pojawienie się smartfonów. Jesteśmy zachwyceni, że możemy być częścią tych zmian“, dodaje Petr Menclík.
 
Wykorzystanie możliwości biznesowych na Słowacji na skutek wprowadzenia fiskalizacji on- line

Dotykačka działa obecnie w Czechach, Polsce i Niemczech, a dzięki połączeniu z Markeetą, wejdzie także na słowacki rynek kas fiskalnych on-line.

„Wprowadzenie fiskalizacji on-line na Słowacji oraz połączenie sił z Dotykačką i Soliteą otwiera przed nami możliwość stania się znaczącym graczem na polu inteligentnych kas fiskalnych”, mówi Bohuslav Paule, CEO spółki Markeeta.

„Marka Solitea ma na słowackim rynku silną pozycję i bardzo dobrą reputację oraz profesjonalny, doświadczony zespół specjalistów od systemów POS. Mamy interesującą ofertę nie tylko dla małych i średnich firm, ale także dla dużych klientów. Nasze produkty SmartPOS oraz Prodejna SQL są zbudowane w podobnych technologiach, co ułatwi ich integrację oraz przyspieszy rozwój, dzięki czemu będziemy mogli zaproponować naszym klientom jeszcze nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne rozwiązania”, dodaje Bohuslav Paule.

Dotykačka ČR s.r.o. jest dostawcą usług w zakresie systemów kasowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w segmentach horeca, handlu i usług. Spółka powstała w roku 2015 a z dynamicznie rozwijającego się startupu stała się obecnie jednym z europejskich liderów na rynku nowoczesnych systemów kasowych. Udane rozwiązanie kasowe, rozwinięte na platformie Android, daje przedsiębiorcom, małym i średnim firmom niezawodne narzędzie do usprawnienia ich działalności gospodarczej. Dotykačka ČR s.r.o. zatrudnia ponad 100 osób w trzech krajach i obsługuje ponad 12 000 aktywnych użytkowników. Na całym świecie aplikację Dotykačka pobrało na swoje urządzenie ponad 75 000 użytkowników. Spółka ma obecnie przedstawicielstwa handlowe w Republice Czeskiej, Polsce i Niemczech. Już w roku 2016 firma znalazła się na liście Czeskich 100 Najlepszych Przedsiębiorstw. Dotykačka świadczy swoje usługi na rynkach międzynarodowych także pod marką Dotypos.

Spółka Smart software s.r.o. powstała w roku 1998 i jest obecnie dostawcą zaawansowanych systemów kasowych o silnej, ugruntowanej pozycji. Dla dużych klientów, sieci i franszyzy oferuje solidny, skrojony na miarę produkt SmartPOS, który rozwiązuje wszelkie potrzeby swoich klientów, od systemów zniżkowych i lojalnościowych aż po połączenie do systemu ERP i logistyki. W Republice Czeskiej spółka jest znana szczególnie dzięki swojej kasie fiskalnej Markeeta, która z prawie 10 000 klientami należy do najbardziej popularnych rozwiązań fiskalnych na rynku czeskim. Jest zbudowana na platformie Android, a małym firmom udostępnia funkcjonalności wcześniej zastrzeżone dla skomplikowanych i cenowo trudno dostępnych systemów przy znikomej inwestycji finansowej. Spółka zatrudnia obecnie 40 osób.

Redwood Capital to czeska grupa inwestycyjna, zarządzająca inwestycjami wąskiego kręgu długoletnich partnerów. Ograniczony krąg inwestorów z długotrwale konsekwentnym profilem ryzyka, umożliwia grupie Redwood swobodę w doborze branży działalności, wielkości, stadium rozwoju i horyzontu inwestycyjnego realizowanych projektów, jak też zdolność szybkiej reakcji na zmiany rynkowe. Redwood Capital inwestuje przede wszystkim w projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz nowych technologii. Obok spółki Dotykačka Redwood Capital inwestował między innymi do spółki EC Heat, EC Biowat, Auxilien Power, Mindpax, Simplerent oraz innych.

Solitea należy w regionie Europy Środkowej do największych producentów i dostawców księgowych systemów informatycznych do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), tak dla segmentu komercyjnego, jak i organizacji państwowych i niekomercyjnych. Setki tysięcy małych przedsiębiorców obsługuje przy pomocy usług w chmurze iDoklad, Billans oraz Minimax, oferuje kompletny outsourcing rozwiązań pod klucz i z sukcesem realizuje nawet bardzo rozległe, projektowane na zamówienie projekty na rynku domowym i na rynkach zagranicznych. W sześciu krajach zatrudnia ponad 700 pracowników a w Europie obsługuje w 14 krajach ponad 260 000 klientów. Dochody holdingu przekraczają 1,5 miliarda koron. W ostatnich czterech latach Solitea przeprowadziła szereg znaczących akwizycji spółek IT w Republice Czeskiej i Słowackiej (Altus software, Aquasoft, BI Experts, CDL SYSTEM, Cígler software, Dynamica, Gemma Systems, J.K.R., Vema, WBI), w Austrii (JET ERP) i Półwyspie Bałkańskim (SAOP, Billans). Długookresowo wzmacnia swoją pozycję znaczącego europejskiego dostawcy technologii informatycznych dla jednostek komercyjnych oraz administracji państwowej.