Drukarka fiskalna. Nie taki straszny obowiązek

W czasach systemów kasowych działających na systemie DOS oraz komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi wyłącznie za pomocą szeregowego RS-232, konfiguracja terminalu POS z urządzeniami takimi jak drukarka fiskalna, czytnik kodów, szuflada kasowa, itp. była koszmarem.

Nic więc dziwnego, że właściciele sklepów, restauracji zakładów usługowych czy hoteli woleli pozostawić to w gestii wyspecjalizowanych firm. Gdy jednak coś przestawało działać, konieczność wezwania technika była najmniejszym zmartwieniem.
Gorzej, że nie można było także rejestrować sprzedaży, wystawiać obowiązkowych paragonów, itd.

Drukarka fiskalna. Trochę teorii

Drukarka fiskalna służy rejestracji przychodów związanych ze sprzedażą detaliczną na potrzeby rozliczenia podatków – dochodowego oraz od sprzedaży towarów i usług (VAT). Legalnie działająca drukarka fiskalna musi posiadać niezbędną homologację. Drukarki fiskalne nie są samodzielnymi urządzeniami i zawsze działają w tandemie z systemami POS, zaś ich aktywność skupia się jedynie na rejestracji oraz wydruku paragonów.

W Polsce obowiązek rejestracji sprzedaży detalicznej za pośrednictwem kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej oraz wystawiania paragonów pojawia się w momencie przekroczenia granicznej wartości sprzedaży, określanej przez Ministerstwo Finansów.
Drukarka, oprócz generowania paragonów wręczanych klientom, zapisuje transakcje analogowo na rolce kontrolnej lub cyfrowo, np. na karcie pamięci, w celu archiwizacji. Zapisy transakcji muszą być archiwizowane przez co najmniej 5 lat.
Każdego dnia sprzedaży użytkownik musi obowiązkowo wykonać na kasie dobowy raport fiskalny. Efektem tej operacji jest zapisanie całego dziennego utargu w niekasowalnej pamięci fiskalnej drukarki.

Drukarki fiskalne na każdą okazję

Gdy na stanowiskach kasowych dominowały terminale oparte na systemie DOS, drukarka fiskalna wydawała się być nieprzyjaznym, trudnymi w instalacji i konfiguracji urządzeniem. Na szczęście, wraz z rozwojem techniki oraz komunikacji mobilnej, także drukarki fiskalne stały się o wiele przyjaźniejsze.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zaspokajających potrzeby firm w każdym formacie oraz prowadzących praktycznie każdy rodzaj działalności.

Duży sklep obsługujący każdego dnia setki lub nawet tysiące klientów? Solidna drukarka stacjonarna w rozmiarze XL, która poradzi sobie z najdłuższą listą zakupów.

Firma przewozowa z kilkoma busami? Drukarka na USB, która poradzi sobie z generowaniem nie tylko paragonów, ale i biletów.

Mała firma specjalizująca się w praniu tapicerek samochodowych u klienta? Kieszonkowa drukarka łącząca się z terminalem bezprzewodowo prze Bluetooth.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drukarki fiskalnej?

  • Kompatybilność z posiadanym lub wybranym do zakupu systemem fiskalnym.
  • Sposób komunikacji z systemem fiskalnym – komputerem lub terminalem.
  • Możliwość zaprogramowania wystarczająco długich nazw pozycji sprzedawanych produktów i usług.
  • Dostosowanie do warunków pracy przedsiębiorcy – stacjonarnych lub mobilnych.
  • Dostępność i łatwość zmiany rolek z papierem.
  • Sposób i łatwość archiwizacji transakcji.
  • Łatwość generowania raportów dobowych.
  • No i oczywiście ważna obowiązkowa homologacja!

Przetestowane i w pełni kompatybilne drukarki fiskalne dostępne są w trzech zestawach promocyjnych Dotykačka, dopasowanych do potrzeb różnych typów firm i działalności.

Nasze systemy kasowe kupisz w sklepach internetowych: