Drukarki fiskalne. Łatwiejsze w obsłudze niż myślisz

Drukarki fiskalne – niegdyś dziki i groźny gatunek zamieszkujący krainę mrocznej fiskalizacji. Pozwalający się obłaskawić jedynie specjalistom znającym tajemną wiedzę skomplikowanej konfiguracji. Dzisiejsze drukarki to praktycznie udomowiony gatunek, skory do współpracy z każdym, kto traktuje je przyjaźnie, łączy z właściwymi urządzeniami i karmi dobrej jakości papierem. Wybierając odpowiednią drukarkę fiskalną, zyskujesz przyjaciela swojego biznesu nawet na długie lata.

Bogactwo modeli drukarek fiskalnych

Na polskim rynku najpopularniejszymi markami drukarek fiskalnych są Posnet, Novitus, Emar i Elzab. Każdy z producentów oferuje przynajmniej kilka modeli, zróżnicowanych pod względem rozmiaru, typu obsługiwanego papieru, funkcjonalności oraz sposobów komunikacji z systemami kasowymi.

Pod względem funkcjonalności i przeznaczenia, możemy wyróżnić między innymi drukarki:

 • fiskalne, paragonowe, apteczne, biletowe.

Istotne, aby nie pomylić tutaj drukarek fiskalnych – których podstawowe przeznaczenie opisaliśmy w innym artykule – z drukarkami paragonowymi, które nie spełniają wymogów stawianych urządzeniom fiskalnym.

Zależnie od modelu, drukarki obsługują papiery o szerokościach:

 • 80 mm, 79 mm, 58 mm, 57mm, 37 mm, 32 mm, 28 mm.

Urządzenia mogą być stacjonarne oraz mobilne oraz umożliwiać komunikację z innymi urządzeniami poprzez porty:

 • LAN, RS-232, USB oraz bezprzewodowo przez Wi-Fi Bluetooth.

Kluczowe funkcje

Drukarki fiskalne to nie tylko parametry techniczne. O ich efektywnej pracy w twojej firmie decyduje przede wszystkim zestaw funkcji, w jakie zostały wyposażone przez producentów.
Oczywiście każda drukarka musi mieć możliwość drukowania paragonu lub nawet faktury oraz umożliwiać generowanie zestawień utargu dziennego. Jednak już nie każda nadaje się do drukowania biletów, paragonów czy dokumentów niefiskalnych. Podobnie jest z możliwością druku kopii paragonu, uwzględnieniem na wydruku rabatu lub opcją anulowania paragonu
Możliwość bezproblemowej komunikacji z terminalem oraz systemem kasowym to kolejna kluczowa cecha dobrej drukarki fiskalnej. Większość drukarek fiskalnych wyposażonych jest w porty komunikacji LAN i/lub USB. Najnowsze modele, szczególnie te przeznaczone do pracy mobilnej, dodatkowo posiadają wbudowane lub opcjonalne moduły komunikacji bezprzewodowej – Wi-Fi oraz Bluetooth.

Kompatybilność z systemem kasowym

Teoretycznie drukarki fiskalne są urządzeniami wykorzystującymi standardowe protokoły komunikacji oraz oferującymi standardowy zestaw funkcji. W praktyce jednak mamy do czynienia z wieloma typami terminali, do których je podłączamy, oraz systemami kasowymi działającymi na różnych platformach. Warto jest więc upewnić się, że wybrane urządzenie jest kompatybilne z wykorzystywanym przez nas systemem. Jeśli wymieniamy lub kupujemy po raz pierwszy cały system fiskalny do obsługi sprzedaży – terminal, oprogramowanie, drukarkę, urządzenia peryferyjne – najlepszym wyborem może być jeden z gotowych zestawów sugerowanych przez producenta lub dostawcę. Będziemy mieli pewność, że proponowany zestaw jest w pełni ze sobą kompatybilny, przetestowany i z jego codzienną obsługą nie będziemy mieli problemów.

Dobrym przykładem jest działający na platformie Android system kasowy Dotykačka, który bezproblemowo współpracuje z wieloma typami drukarek fiskalnych, dostarczanych przez różnych producentów.

Rekomendowane drukarki fiskalne, przetestowane z systemem Dotykačka:

 • Emar Tempo Pro (58mm)
 • Emar Tempo 3 Pro (80mm)
 • Novitus HD E (80mm)
 • Novitus Deon E (58mm)
 • Posnet Thermal FV EJ (58mm)
 • Posnet Thermal HD (80mm)
 • Posnet Thermal Trio 14/D (58mm)
 • Posnet Temo HS

Dzięki Dotykačka Marketplace, użytkownicy mają także możliwość łatwego i szybkiego pobierania najnowszych wersji sterowników urządzeń, co gwarantuje niezawodną współpracę oraz nieprzerwaną pracę firmy w każdych warunkach.

Przetestowane i w pełni kompatybilne drukarki fiskalne dostępne są w trzech zestawach promocyjnych Dotykačka, dopasowanych do potrzeb różnych typów firm i działalności.

Nasze systemy kasowe kupisz w sklepach internetowych: