Kasa fiskalna jakiej szukasz

Kasa fiskalna to praktycznie obowiązkowe wyposażenie większości firm sprzedających produkty i usługi. Nowoczesne kasy fiskalne to znacznie więcej niż proste urządzenia do rejestracji transakcji. To praktycznie cały system do efektywnego zarządzania firmą i planowania jej rozwoju.

Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń – z klawiaturą lub z ekranem dotykowym, działających w trybie online, mobilnych, zintegrowanych z drukarkami… Jak wybrać to najlepsze? Czy decydujący głos powinien mieć zestaw dostępnych funkcji, czy cena? Czy tanie urządzenie jest warte uwagi, czy też powinniśmy celować w wyższą półkę cenową?

Odpowiedzi na te i podobne pytania szukamy w popularnych wyszukiwarkach. Zebraliśmy więc najpopularniejsze zapytania, starając się na nie pokrótce odpowiedzieć.

Kasa fiskalna online

Już wkrótce firmy świadczące wyszczególnione w przepisach usługi muszą wymienić swoje kasy fiskalne na urządzenia działające w trybie online i umożliwiające łączność z Centralnym Repozytorium Kas, zarządzanym przez administrację skarbową. Kasa fiskalna online od 2019 roku będzie przekazywała dane o transakcjach, kopie paragonów fiskalnych, dokumenty niefiskalne, raporty dobowe oraz informacje o przeglądach okresowych. Na szczęście, przedsiębiorcy wymieniający starą kasę na nową kasę fiskalną online będą mieli możliwość odliczenia aż do 90 proc. ceny netto nowego urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2019 roku i swoimi regulacjami obejmą kolejne branże.

 • Od 1 stycznia 2019 roku – warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne, sprzedawcy paliw płynnych i gazowych do silników spalinowych.
 • Od 1 lipca 2019 roku – stacjonarne punkty gastronomiczne oraz firmy oferujące usługi krótkotrwałego zakwaterowania.
 • Od 1 stycznia 2020 roku – firmy świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne, firmy budowlane, zakłady opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, firmy świadczące usługi prawnicze oraz kluby fitness.

Lista branż i rodzajów działalności zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych online będzie się w kolejnych latach wydłużać. Ustawodawca przewiduje, że proces przejścia na nowy system zakończy się w 2022 roku.

Kasa fiskalna mobilna

Nowoczesny system kasowy musi być gotowy na wyzwania stawiane przez rynek i samych użytkowników. Kasa fiskalna nie musi, a często nawet nie może być ciężkim, stacjonarnym urządzeniem. Mobilna kasa fiskalna, tak jak jej użytkownik, podąża wraz z nim wszędzie tam, gdzie sprzedaje towary lub świadczy usługi, i jest zawsze gotowa do pracy dzięki łączności bezprzewodowej.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Jakie cechy powinny mieć idealne kasy fiskalne mobilne?

 • Rozmiar ma znaczenie. Jeśli z mobilnej kasy fiskalnej zamierzasz korzystać wyłącznie w ruchu, w terenie – na przykład na obiekcie rekreacyjnym czy w sezonowym ogródku – im mniejsze urządzenie, tym lepiej. Jeśli jednak urządzenie będzie wykorzystywane również na miejscu – w sklepie czy punkcie usługowym – lepiej zdecydować się na coś większego i solidniejszego.
 • Mobilna kasa fiskalna potrzebuje zasilania – najczęściej jest to akumulator. Im pojemniejszy, tym lepiej – oszczędzi nam to kłopotów z częstym ładowaniem. Warto także zapytać dostawcę urządzenia o możliwość dokupienia dodatkowych akumulatorów na wypadek pracy pod większym obciążeniem lub gdy zapomnimy podłączyć urządzenia na noc do ładowarki.
 • Przenośne kasy fiskalne – podobnie jak ich stacjonarne odpowiedniki – muszą współpracować z innymi systemami i urządzeniami: komputerami, drukarkami, czytnikami kodów, wagami, terminalami płatniczymi. Wkrótce także z Centralnym Repozytorium. Im więcej możliwości wymiany danych, tym lepiej. Najlepsze mobilne kasy fiskalne wyposażone są w porty przewodowe Ethernet, USB, RS232 oraz łączność bezprzewodową Wi-Fi, GPRS/3G/4G oraz Bluetooth.

Kasa fiskalna cena

Czy najlepsze kasy fiskalne są najdroższe? Cena kasy fiskalnej – głównie dzięki dużej konkurencji a rynku producentów i dostawców tych urządzeń – często odzwierciedla jej wartość. Analizując oferty najpopularniejszych na rynku marek kas fiskalnych można zauważyć prawidłowość – im więcej funkcji, portów komunikacji, dodatkowych modułów, tym wyższe są ceny kas fiskalnych.

Kierując się jednak tylko tym kryterium, możemy wydać na jej zakup zdecydowanie za dużo w stosunku do realnych potrzeb. Wybierając kasę fiskalną, oprócz jej ceny, powinniśmy brać pod uwagę między innymi takie kryteria jak:

 • wielkość prowadzonej działalności,
 • przewidywana liczba transakcji,
 • przewidywana liczba produktów i pozycji,
 • miejsce i specyfika prowadzonej działalności,
 • urządzenia peryferyjne i akcesoria jakie rzeczywiście będą współpracowały z kasą,
 • ewentualne systemy zewnętrzne, z którymi kasa będzie współpracowała,
 • parametry techniczne, takie jak pojemność baterii, system archiwizacji danych, dostępne porty komunikacji,
 • oprogramowanie obsługujące kasę fiskalną i dostęp do ewentualnych aktualizacji,
 • dostęp do serwisu i wsparcia technicznego.

Kasa fiskalna najtańsza

Czy zatem najtańsza kasa fiskalna jest najgorsza? Czy oszczędzając na jej zakupie ściągamy na siebie problemy z niestabilną pracą, ograniczoną funkcjonalnością i brakiem wsparcia technicznego? Niekoniecznie! Bardzo często kasa fiskalna najtańsza jest nie ze względu na oszczędności na materiałach czy jakości wykonania, tylko często dzięki inżynierii cenowej. Duża konkurencja na rynku dostawców skłania sprzedawców do udzielania atrakcyjnych rabatów, dzięki czemu dobrze wyposażony model można nabyć w cenie rządzenia z niższej półki. Często także wprowadzenie na rynek nowszego modelu powoduje znaczną obniżkę ceny modelu starszego, choć nadal w pełni funkcjonalnego i spełniającego rynkowe standardy.
Decydując się na zakup kasy fiskalnej warto także wziąć pod uwagę całkowity koszt jej utrzymania.

 • Zamiast płacić góry wysoką cenę za zarządzające nią oprogramowanie, warto rozważyć opcje z niskim miesięcznym abonamentem.
 • Tania kasa fiskalna może być pozbawiona możliwości bezpłatnych aktualizacji lub bezpłatnego wsparcia technicznego. Choć nie jest to powszechną regułą.
 • Dostawcy często oferują kasy fiskalne w atrakcyjnych zestawach promocyjnych. I choć na pierwszy rzut oka cena wydaje się być wysoka, biorąc pod uwagę możliwość zakupu pełnego wyposażenia fiskalnego – terminalu, drukarki, czytnika, szuflady kasowej – właśnie taka może być najtańsza kasa fiskalna.

Poznaj niezawodny sprzęt i oprogramowanie Dotykačka, dostępne w kilku wersjach pakietów promocyjnych, dopasowanych do potrzeb małych i średnich firm zajmujących się handlem, usługami, gastronomią i turystyką. Mamy w ofercie rozwiązania mobilne i stacjonarne, działające w trybie online, w bardzo konkurencyjnych cenach.

Nasze systemy kasowe kupisz w sklepach internetowych: