Kasy fiskalne online. Internetowa rewolucja w fiskalizacji

System rozliczeń fiskalnych wkracza w erę światłowodów, łączy mobilnych, tabletów i smartfonów. Firmy świadczące wyszczególnione w przepisach usługi muszą wkrótce wymienić swoje kasy fiskalne na urządzenia działające w trybie online i umożliwiające łączność z Centralnym Rejestrem Kas, zarządzanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Kasy fiskalne online od 2019 roku będą przekazywać dane o transakcjach, kopie paragonów fiskalnych, dokumenty niefiskalne, raporty dobowe oraz informacje o przeglądach okresowych.
Na szczęście, przedsiębiorcy wymieniający stare kasy na nowe będą mieli możliwość odliczenia aż do 90 proc. ceny netto nowego urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł.

Nowe regulacje prawne

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące – na podstawie którego wprowadzane są obecne zmiany – zastępuje rozporządzenie z 27 sierpnia 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1076). W ślad za Rozporządzeniem, w życie wejdzie także nowa ustawa o podatku VAT, która umożliwi wprowadzanie na rynek pełnoprawnych kas fiskalnych online oraz poprawną fiskalizację tych urządzeń.

Podstawowe założenia nowego rozporządzenia:

  • Kasy fiskalne online będą musiały rejestrować elektroniczne kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci urządzenia, która w przypadku zapełnienia będzie mogła być wymieniana wyłącznie przez autoryzowane serwisy. Nie będzie można rejestrować transakcji na zewnętrznych nośnikach danych. Przedsiębiorców ucieszy z pewnością informacja, że wymagana minimalna pojemność pamięci nowych kas fiskalnych będzie o wiele większa niż w przypadku dotychczas stosowanych urządzeń.
  • Kasy fiskalne będą miały stałą, szyfrowaną łączność online z Centralnym Repozytorium Kas, zarządzanym przez Ministerstwo Finansów, i docelowo w dwugodzinnych interwałach będą przekazywać online o transakcjach, kopie paragonów fiskalnych, dokumenty niefiskalne, raporty dobowe oraz informacje o przeglądach okresowych.
  • Nowe kasy fiskalne skorzystają z innego dobrodziejstwa działania w trybie online – możliwości praktycznie bezobsługowej aktualizacji oprogramowania.
  • Kasy fiskalne online zniosą obowiązek archiwizacji kopii wystawianych dokumentów w formie papierowej.
  • Nowoczesne kasy fiskalne przyniosą wiele udogodnień, m.in. zniosą konieczność przeprowadzania niekiedy uciążliwych kontroli przeprowadzanych przez służby fiskalne w siedzibie firmy.
  • Nowe regulacje nałożą także na producentów kas wdrożenie uniwersalnego protokołu komunikacyjnego pomiędzy kasami oraz terminalami płatniczymi.

Dla kogo kasy fiskalne online w pierwszej kolejności

Nowe rozporządzenie MPiT, które weszło w życie 22 czerwca 2018 r., zacznie obowiązywać już od stycznia 2019 roku i swoimi regulacjami zacznie obejmować kolejne branże.

  • Kasy fiskalne online od stycznia 2019 – Już od stycznia 2019 roku do stosowania kas fiskalnych online zobowiązane zostaną m.in. stacje benzynowe, warsztaty samochodowe i warsztaty wulkanizacyjne.
  • Kasy fiskalne online od lipca 2019 – Od lipca 2019 roku obowiązek obejmie firmy prowadzące bary, restauracje i świadczące usługi gastronomiczne oraz oraz przedsiębiorcy prowadzący pensjonaty, hostele i wynajmujący kwatery.
  • Kasy fiskalne online od stycznia 2020 – Z kolei od stycznia 2020 roku do grupy przedsiębiorstw objętych nowymi regulacjami dołączą m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness, firmy świadczące usługi medyczne oraz firmy świadczące usługi budowlane.

Lista branż i rodzajów działalności zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych online będzie się w kolejnych latach wydłużać. Ustawodawca przewiduje, że proces przejścia na nowy system zakończy się w 2022 roku.

Udogodnienia także dla konsumentów

Wprowadzenie kas fiskalnych online wyeliminuje konieczność drukowania papierowej kopii paragonów do celów archiwizacyjnych, jednak nie zniesie obowiązku drukowania paragonów dla klientów. Warto dodać, że w przypadku wystawienia faktury VAT, na paragonie również będzie musiał się znaleźć numer NIP nabywcy. Konsumenci będą jednak mogli zdecydować, czy chcą otrzymać paragon w formie papierowej, czy też w wersji elektronicznej. W drugim przypadku będą musieli zarejestrować się w bazie sprzedawcy oraz otrzymać indywidualny numer klienta. Po jego podaniu przy kasie, otrzymają paragon elektroniczny na wskazany przy rejestracji adres email.

Poznaj ofertę systemów fiskalnych Dotykačka, gotowych na rewolucję online.

Nasze systemy kasowe kupisz w sklepach internetowych: