Dotykačka obsługuje sprzedaż w sklepach socjalnych Fundacji ESPA

Dotykačka – dostawca innowacyjnego systemu POS online – aktywnie wspomaga działalność pierwszej w Polsce sieci sklepów socjalnych, prowadzonych przez Fundację ESPA.

Fundacja ESPA prowadząca na Dolnym Śląsku sieć sklepów socjalnych wykorzystuje system POS online Dotykačka do rejestracji sprzedaży, wystawiania paragonów, kontroli zasobów magazynowych oraz prowadzenia programu lojalnościowego. Rozpoczęty w styczniu 2021 przez fundację program zakładania sklepów socjalnych ma na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, w tym zagrożonych samotnością oraz wykluczeniem społecznym.

Oferta sklepów socjalnych – zlokalizowanych między innymi w Legnicy, Wrocławiu i Bielawie – jest dostępna w cenach znacznie niższych niż rynkowe. Potrzebujący mogą w nich kupić artykuły najbardziej potrzebne do życia – produkty spożywcze czy środki czystości. Zgodnie z założeniami fundacji ESPA, aby przeciwdziałać marnotrawieniu żywności, są to najczęściej artykuły z krótkim terminem przydatności, z błędnym oznakowaniem lub z lekko uszkodzonym opakowaniem, bez wpływu na jakość czy bezpieczeństwo produktu.
Systemy POS online Dotykačka, połączone z drukarkami fiskalnymi online, odpowiadają za rejestrację i raportowanie sprzedaży oraz wystawianie paragonów fiskalnych i faktur dla klientów. Rozwiązanie Dotykačka zostało zaimplementowane w sklepach socjalnych Fundacji ESPA ze względu na możliwość integracji z własnym systemem logistycznym oraz możliwość prowadzenia rejestru klientów, połączonego z programem lojalnościowym. Jest to o tyle istotne, że klientami sklepu mogą zostać tylko osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, posiadające zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Rodziny Zastępcze i podopieczni Stołówek Charytatywnych prowadzonych przez parafie. Otrzymują oni kartę klienta i na jej podstawie dokonują zakupów. Obsługa sklepów również rekrutuje się spośród podopiecznych Fundacji.

- Inicjatywa Fundacji ESPA jest równie ambitna, co wymagająca – dlatego od razu zyskała naszą uwagę. Integracja z działającym już systemem logistycznym czy konieczność prowadzenia rejestru klientów uprawnionych do zakupu to wyzwania, którym nie podołałaby nie tylko zwykła kasa fiskalna, ale nawet system POS z podstawowym zestawem funkcji. W przypadku systemu Dotykačka – dzięki otwartemu standardowi API oraz szerokiemu portfolio funkcjonalności – cały proces wdrożenie przebiegł szybko i bez większych problemów. Cieszymy się także, że intuicyjny interfejs dotykowy naszego systemu spodobał się wolontariuszom i podopiecznym Fundacji ESPA oraz usprawnił i uprzyjemnił obsługę klientów sklepów – mówi Marcin Marciniuk, Product & Support Manager w Dotykačka.
Fundacja ESPA (Edukacja Społeczność Partnerstwo Aktywizacja) od blisko trzech dekad zajmuje się wsparciem najbardziej potrzebujących na Dolnym Śląsku, głównie we współpracy z organizacjami, instytucjami i rodzinami zastępczymi. Uruchomiony wiosną 2021 roku projekt sklepów socjalnych jest jej pierwszą inicjatywą o charakterze komercyjnym. Fundacja jest inicjatorem przedsięwzięcia, a pozyskiwane środki pokrywają koszty działalności oraz są inwestowane w otwieranie kolejnych sklepów. Pod koniec 2021 roku ESPA rozpoczęła kolejny projekt, jakim jest zlokalizowany w Legnicy pilotażowy sklep z odzieżą używaną.

- Współpraca z Dotykačka wprowadziła zupełnie nową jakość zarządzania oraz obsługą klienta w naszych sklepach socjalnych. Oszczędzamy czas i zasoby, dzięki czemu możemy rozszerzyć formułę wolontariatu. To właśnie w naszym sklepie wolontariusze mogą z naszymi klientami porozmawiać i zastanowić się, czy i w jakim zakresie jesteśmy im w stanie pomóc – mówi Norbert Palimąka, Prezes Fundacji ESPA. - Korzystając z okazji, pragnę zaapelować do regionalnych producentów, dystrybutorów czy dostawców artykułów pierwszej potrzeby - czyli artykułów spożywczych i chemii gospodarczej - o pomoc w rozbudowie asortymentu naszych sklepów. Liczmy na to, iż dzięki wsparciu partnerów jak Dotykačka, idea socjalnych sklepów urzeczywistni się szeroko na terenie całego kraju – dodaje Norbert Palimąka.
Wdrożenie kompletnych systemów POS online Dotykačka w sklepach socjalnych Fundacji ESPA przeprowadził legnicki dealer rozwiązań Dotykačka, firma Profesja.