8 kluczowych cech nowoczesnego systemu kasowego online dla branży HoReCa

Od 1 stycznia 2021 r. finalnie wchodzą w życie zmiany prawne w zakresie fiskalizacji dla branży HoReCa. Miały już zostać wprowadzone w połowie tego roku, ale pandemia, która bardzo obciążyła gospodarkę, a zwłaszcza rynek gastronomiczny i hotelowy, spowodowała opóźnienie we wdrożeniu nowego przepisu. To dobrze, bo nowe doświadczenie pokazało, na jakie potrzeby rynku musi odpowiadać nowoczesny system kasowy online. I wcale nie chodzi tu o prostą ewidencję klientów.

Jako pierwsze obowiązkiem ustawowym posiadania nowego rodzaju urządzeń fiskalnych online zostaną objęte usługi gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania – hotelowe. Co się zmieni? Urządzenia fiskalne online będą wysyłać przez internet dane do Centralnego Repozytorium Kas, co zapewnia uszczelnienie systemu podatkowego. To korzyść dla państwa. Dla firm to wydatek związany z wymianą sprzętu, ale czy tylko przykry obowiązek? W efekcie przejścia na system kasowy online usprawnić można prowadzenie biznesu i zoptymalizować koszty.

HoReCa wymaga więcej
Prowadzenie restauracji lub hotelu wyróżnia się spośród innych gałęzi biznesu specyficznym zakresem usług. Jakich? np.: rozbudowany systemem rezerwacji stolików, pokojów, oznaczenia mapy sali, łączenie zamówień, obsługa klientów przez kilku pracowników jednocześnie i korzystanie w tym samym czasie z jednego systemu danych, czerpanie ze wspólnego magazynu zasobów. Dodatkowo kilka miesięcy tego roku zweryfikowało zupełnie dotychczasowy sposób prowadzenia biznesu i zarządzania pracownikami.
Tradycyjna kasa fiskalna daje tylko drukowanie paragonów. Rozbudowany system POS w połączeniu z urządzeniami fiskalnymi online daje zupełnie nowy standard prowadzenia lokalu gastronomicznego czy hotelu. Jednym z takich innowacyjnych systemów jest Dotykačka.
- Czas pandemii pokazał wyraźnie, jak ważna jest personalizacja biznesu. Projektując system kasowy online Dotykačka postawiliśmy na swobodę rozwiązań. Klient wybiera intuicyjny, zbudowany na realnym doświadczeniu użytkowników system POS. Płacąc miesięczny abonament klient ma gwarancję bieżącej aktualizacji systemu, wsparcie techniczne, manual czy infolinię. Wszystko w bardzo przejrzystej ofercie bez ukrytych i dodatkowych kosztów. Co ważne, abonament za system kasowy online Dotykačka można zawiesić w dowolnym momencie i uruchomić z dnia na dzień, by ponownie z niego korzystać, nie tracąc przez cały czas dostępu do swoich danych. To odpowiedź na potrzeby biznesów sezonowych, ale jak ważna to usługa, okazało się podczas lockdownu, gdzie wiele firm stanęło przed koniecznością zawieszenia działalności na kilka miesięcy – mówi Marcin Marciniuk, Product Manager w Dotykačka Polska, dostawcy nowoczesnych systemów kasowych online.

8 kroków w wyborze urządzeń fiskalnych online dla branży HoReCa:

  1. Inteligentny i intuicyjny w obsłudze system POS – każdy z pracowników mających kontakt z klientem powinien mieć dostęp do ekranu dotykowego ułatwiającego przyjmowanie zamówień i ich zlecenie do realizacji w czasie rzeczywistym; Warto zainwestować w intuicyjny system, który nowy pracownik opanuje po krótkim testowaniu.
  2. System umożliwiający pracę kilku kelnerów/recepcjonistów jednocześnie – integracja wszystkich danych systemu i jego aktualizacja w trybie ciągłym dzięki przechowywaniu danych w chmurze.
  3. Zdalne zarządzanie biznesem i pracownikami – obecność wszystkich danych w chmurze, która pozwala na sprawne zarządzanie czasem pracy i obowiązkami pracowników, dostęp do danych i prowadzenie dogłębnych analiz biznesowych w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca, w którym aktualnie przebywamy.
  4. Inteligentny system logistyki i prowadzenia magazynu – ciągły dostęp do monitoringu zasobów w magazynie pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie zakupami (nie marnujemy żywności!). System wysyła także powiadomienia i alerty na wskazane urządzenie o zagrożonych poziomach zapasów towarów.
  5. Elastyczność w prowadzeniu polityki cenowej i promocji – zmiany cen, marż czy podatków odbywają się jednym kliknięciem, dzięki temu możliwe są do wprowadzenia krótkotrwałe promocje, specjalne okazje tak lubiane przez klientów.
  6. System, który umożliwia łatwą integrację z potrzebnymi akcesoriami, jak skanery, wagi, drukarki czy terminale płatnicze.
  7. Integracja systemu z platformami jedzeniowymi oraz rozliczanie własnych kierowców, jako odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na „mobilne restauracje” (Uwaga – trend! Kilkusetprocentowy wzrost na tego typu usług w czasie pandemii i prognozy wzrostowe na przyszłość).
  8. Wybieraj system kasowy online, by być w zgodzie z trendami w rozwoju usług mobilnych i ułatwić sobie prowadzenie biznesu.